روستای روتان دهکده قرآنی هرمزگان است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان با اشاره به تنوع و گستردگی فعالیت های قرآنی در کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی شهرستان سیریک به ویژه روستای روتان، از این منطقه به عنوان دهکده قرآنی استان هرمزگان یاد کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان ، دکتر علیرضا درویش نژاد در دومین نشست هماهنگی دومین جشنواره قرآنی «مدهامّتان» ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی کشور، توجه به قرآن و پردازش به آن را یک اصل ثابت در نظام هستی دانست و تصریح کرد: اگر به بحث معرفت شناسی عرفانی توجه کنیم پی خواهیم برد که قرآن، قبل از اسلام نیز اصالت داشته است و آن چه در قرآن هست همزار بشر است.

وی چگونگی پردازش قرآن را مهم برشمرد و از تکثر فعالیت ها به عنوان یکی از وجوه پردازش قرآن نام برد و افزود: در برنامه های قرآنی باید به خلاقیت، جذابیت و پرداختن به همه ابعاد نظیر مفاهیم، تفسیر روان و … توجه شود.

دکتر درویش نژاد با ذکر این مطلب که توجه به تفسیر و مفاهیم همراه با جذابیت به تکثر فعالیت ها کمک می کند، بر توجه جدی به مقوله های خلاقیت و جذابیت در جشنواره قرآنی «مدهامتان» کانون های مساجد روستایی تاکید کرد.

وی با اشاره به پیشنهاد کارگروه اجرایی جشنواره مبنی بر حضور عشایر در این رخداد، خاطرنشان کرد: تنوع شرکت کننده ها از قومیت های مختلف در قالب جامعه روستایی و عشایری همراه با پوشش محلی هر منطقه بر زیبایی و جذابیت جشنواره خواهد افزود.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه خود می داند که هم از لحاظ اعتقادی و هم از نظر سازمانی از برنامه های قرآنی حمایت کند، تصریح کرد: در سیاست های کلی فرهنگ و ارشاد اسلامی، قرآن و عترت اصل و محور محسوب می شوند و مابقی فعالیت ها در ذیل آن صورت می پذیرد.

وی با اشاره به وجود معاونت قرآن و عترت و انتخاب دبیرستادعالی کانون های مساجد به عنوان مشاور وزیر، اذعان کرد: تحقق این مهم، بیانگر مبنایی بودن قرآن و عترت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

گفتنی است؛ دومین جشنواره قرآنی «مدهامّتان» ویژه کانون های فرهنگی هنری مساجد روستایی کشور در دهه سوم بهمن ماه سال جاری به میزبانی کانون فرهنگی هنری موعود(عج) روستای روتان دهستان شهیدمردان بخش بمانی شهرستان سیریک در شرق استان هرمزگان برگزار می شود.