آیین نامه مسابقات قرآنی و آواها ونغمات دینی هرمزگان

الف) مقدمه

دفترقرآن وعترت اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان هرمزگان با سیاست گذاری وزارت فرهنگ وارشاداسلامی و دفتر شورای توسعه ی فعالیت های قرآنی به منظور جهت دهی و غنی سازی و بهینه سازی فراغت جوانان و نوجوانان و نیز استفاده از ابزارهای فرهنگی و هنری برای جذب بیشتر و بهتر آنان به برنامه های قرآن وعترت، در سالاقتصادمقاومتی تولید واشتغالبرای اولین بار جشنواره استانی قرآن کریم  با نام «جشنواره قرآن ؛عترت؛وحدت استان هرمزگان»  را ویژه عموم جامعه ی قرآنی نهادهای مختلف ودستگاه های قرآنی و اعضاء موسسات قرآن وعترت و با حمایت شورای توسعه ی فعالیت های قرآنی و معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی کشوروهمراهی وحضور  شبکه قرآن و معارف سیما ، پشتیبانی فرمانداری شهرستان سیریک و استانداری هرمزگان، کانون های فرهنگی وهنری مساجدسیریک و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان و دفتر توسعه ی فعالیت های قرآن وعترت و دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد استان هرمزگان و به همت ومیزبانی کانون فرهنگی وهنری موعودروستای روتان و موسسه قرآن و عترت نور روتان برگزار می‌کند.

 

ب) اهداف برگزاری جشنواره:

-شناسایی و ارتقای سطح اطلاعات عمومی و تخصصی جوانان علاقه‌مند به قرآن و فرهنگ غنی اسلام در استان هرمزگان
-حضور پر نشاط‌تر اعضای موسسات قرآن وعترت در فعالیت‌های قرآنی ملی و بین‌المللی
-کشف و شناسایی استعدادهای برتر قرآنی فعال استان در نقاط غیرقبال شناسایی شده در قالب ایجاد رقابت سالم با مناطق شهری دیگر و برخودار

-تبلیغ وترویج امر آموزش حفظ قرآن در مناطق استان به عنوان یک اقدام در عملی نمودن گفتمان رهبری
-ترغیب و تشویق مدیران موسسات قرآن وعترت استان هرمزگان به کشف استعدادهای محلی و منطقه‌ای فعال در امور قرآنی و نغمات دینی
-آشنایی بیشتر مردم و مسئولان با استعدادها و ظرفیت‌های قرآنی موجود در موسسات و مناطق شهرستانی و سعی در جذب و پرورش آنها

-معرفی اهل بیت علیه السلام به عنوان الگویی تمام عیار برای جامعه بشریت و ضرورت توجه به مبحث عترت

 

ج) رشته های جشنواره قرآن :

مسابقات قرآن جشنواره قرآن و عترت استان هرمزگان در پنج رشته و سطوح مختلف به شرح ذیل برگزار می‌ شود:

  • قرائت(تلاوت) 2- حفظ کل       3-حفظ 15 جزء برادران   4- حفظ 15 جزء خواهران 5-حفظ جزء 30 برادران

 

کلیات رشته‌ی قرائت قرآن

*این رشته به صورت قرائت تحقیق انجام می‌شود. قاریان شهرستان ها پس از برگزاری مسابقه شهرستانی یا  راه یابی مستقیم به مرحله استانی، پس از شرکت در بخش مقدماتی و احراز رتبه لازم به بخش فینال راه یافته و در نهایت سه نفر برتر معرفی خواهند شد.

*مبناي مسابقات رشته قرائت قرآن در تمام مراحل، روايت حفص از عاصم و از کل قرآن مجید می باشد.

*نفرات اول تا سوم اوقاف کشوری در 2 سال گذشته نمی توانند در این جشنواره شرکت نمایند.

*مسابقه رشته قرائت از کل قرآن مجید است.

2)کلیات رشته‌ی حفظ قرآن

* اجزاء مورد مسابقه می بایست پیوسته باشند لکن در صورت عدم پیوستگی باید طوری باشد که هنگام مسابقه بتوان آنها را به دو قسمت مساوی تقسیم کرد.

*در رشته حفظ، 4 بخش برگزار خواهد شد:

 بخش اول؛ حفظ کل  برای رده سنی بالای18 سال بصورت استانی

بخشدوم ؛حفظ 15 جزء برای رده سنی بالای18 سال بصورت استانی

 بخش سوم؛ حفظ 15 جزءبرای خواهران رده سنی بالای18 سال بصورت استانی

بخش چهارم؛ حفظ جزء 30 ام برای برادران رده سنی زیر 18 سال بصورت شهرستانی(سیریک)
*شرایط و ضوابط شرکت کنندگان در جشنواره:‌
*کسانی که رتبه ممتاز (اول تا سوم) مسابقات بین المللی  و اوقاف ومدهامّتان را داشته‌ باشند نمی توانند در این جشنواره شرکت نمایند.
*مرحله استانی جشنواره قرآن در رشته های قرائت و حفظ سه گانه فقط در رده ی سنی18تا 35سال برگزار می شود.

  • خواهران فقط می توانند در رشته حفظ 15 جزء شرکت کنند.


*هر گونه جابجایی در نفرات برتر معرفی شده به مرحله استانی ممنوع می باشد مگر در مواقع ضروری و نادر

که می بایست به صورت مکتوب با دبیرخانه اجرایی جشنواره استانی هماهنگی به عمل آید.

*افرادی که برای شرکت در این جشنواره معرفی می شوند ، حتماً می بایست در مرحله شهرستانی این جشنواره شرکت کرده باشند و یا اگر بصورت مستقیم به مرحله استانی وارد می شوند از شهرستان اعزام شده معرفی شوند.
* بخش قرائت این جشنواره ویژه برادران است ولی در بخش ویژه حفظ و حفظ 15 جزء خواهران استان هرمزگان نیز حضور می یابند.

 

 

د) جشنواره آواها ونغمات دینی:

مسابقات آواها ونغمات دینی جشنواره قرآنو عترت استان هرمزگان در دورشته و سطوح مختلف به شرح ذیل برگزار می‌ شود:

1- همخوانی(تواشیح)    2- انشاددینی (ابتهال)

ویژه برادران شرایط سنی شرکت کنندگان این بخش از 14 تا 35 سال است.

شرایط و ضوابط اختصاصی رشته تواشیح(همخوانی قرآنی) :
1-    در رشته تواشيح نفرات گروه 5 تا 7 نفر و حداکثر زمان اجرای کل کار فارسی و عربی 6 تا 8 دقیقه است. (در صورت عدم رعایت ضابطه مربوطه از بخش آداب و شرایط امتیاز کسر می‌گردد، در ضمن زمان اجرای بخش عربی 5 تا 6 دقیقه و زمان اجرای بخش فارسی 1 تا 2 دقیقه می‌باشد)
2-    در رشته تواشيح متن اجرا باید عربی –فارسی (ترکیبی) باشد (متنعربی3/4حجم کل کار و متن فارسی 4/1حجم کل کار) و در صورت عدم اجرای بخش فارسی تواشیح 4 نمره از آداب و شرایط کسر خواهد گردید. ضمناً لحن بخش فارسی در امتیازات داور لحن محاسبه نخواهد شد و بطور کلی بخش فارسی نمره مثبت ندارد. (ترجمه تایپ شده متن تواشیح باید به همراه لوح فشرده اثر ارسال شود)
تذکر: بخش فارسی با حجم یک چهارم بخش عربی و در ابتدای تواشیح به شکل پیش نیاز تواشیح اجرا می‌شود در صورت کسب حد نصاب 50 درصد امتیاز داوران صوت و لحن و هماهنگی، گروه مجاز به اجرای بخش عربی (اصلی) کار در زمان 6 تا 8 دقیقه می‌باشد. قابل ذکر است نمره بخش فارسی با بخش عربی جمع نمی‌شود و اجرای این بخش صرفاً به منظور آشنایی حاضران در مجلس با معنای متون عربی تواشیح طراحی شده است و با عنوان شرط ورود نامیده می‌شود عدم اجرای بخش فارسی تواشیح 4 امتیاز منفی و دارا بودن بیش از یک چهارم حجم عربی یک امتیاز منفی در بخش آداب و شرایط در بر خواهد داشت.
3-    ارائه متن مكتوب اثر به همراه لوح فشرده اثر یا ارسال به تلگرام جشنواره یا ایمیل آن الزامي است. 
4- تغییر متن تواشیحباصلاحدیدگروهدر مرحله استانی و قبل از اجرای آن بلامانعاست.
5-حضور رهبر گروه و یا مربی در کنار گروه الزامی است.
6-سن شرکت کنندگان باید بین 14 تا 35 سال باشد.(البته جهت هماهنگی، گروه میتواند 2 نفر زیر 14 و یا بالای 35 سال داشته باشد)

تذکرات مهم در خصوص رشته تواشیح(همخوانی قرآنی):
1-    استفاده از موسیقی به شکل زنده باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد.
2-    امتیازهای مثبت یا منفی اجرای تکخوانها در بخشهای داوری صوت و لحن و فصاحت جزو امتیاز گروه محاسبه می‌شود. در ضمن از تکخوان برتر نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.
3-    گروههای اول مسابقات تواشیح سازمان اوقاف یا مدهامتان نمی‌توانند در رشته تواشیح این جشنواره شرکت نمایند.
4-    گروه‌های برتر تواشیح جشنواره‌های سالهای گذشته اوقاف و مدهامتان (گروه‌های اول تا سوم کشوری) به عنوان دسته (الف) می‌توانند آثار خود را به شکل VCD و غیر نرم افزاری به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند تا صاحبان 3 اثر برتر، به مرحله نهایی (حضوری) بصورت ویژه وافتخاری جشنواره دعوت شوند.

تبصره: گروههایی که 5 نفر اعضاء آنها عوض شده و نام گروه را نیز تغییر داده باشند پس از گذراندن مرحله شهرستانی بهعنوان گروه جدید می‌توانند در جشنواره شرکت نمایند.
5-    از بین گروه‌های جدید که برای اولین بار شرکت می کنند ، به مرحله نهایی دعوت می‌شوند تا به عنوان دسته (ب) با یکدیگر به رقابت بپردازند. 
6-    عدم رعایت مواردزیر ازسوی کلیه گروهها موجب کسر امتیاز از بخش آداب و شرایط خواهد شد: عدم ارائه مشخصات گروه،عدم مشاركت بعضي ازافراد در اجراء، عدم اجراء از حفظ (از روخواندن متن)، عدم تناسب در نشستن و ايستادن و لباس هماهنگ، عدم رعايت شئون اسلامي در حركات و رفتار، استفاده از ايماء و اشاره هنگام اجراء، كم يا زياد شدن تعداد افراد گروه به ازاء هر نفر (5 تا 7نفر تعداد مجاز)، كم يا زياد شدن زمان اصلي اجراء به ازاء هر 1 دقيقه (زمان اصلي اجراء 5 تا 6 دقيقه)، از موارد كسر نمره مي‌باشد (هر مورد کامل 1 امتياز منفي) ، کار فارسی 1 تا 2 دقیقه اجراء شود، « عدم موجود بودن متن مكتوب و كامل 1 تا 2 نمره منفي (نام شاعر و آهنگساز و اعضاء گروه به همراه متن اعراب گذاري و ترجمه شده)» ،‌ « عدم اجراي بخش فارسي تواشيح (4-  امتياز)» ، «زمان اصلی اجراء تواشیح 5 تا 6 دقیقه و تنها به بخش عربی اثر مربوط می‌شود»، ،عدم تحویل متن تواشیح در مرحله نهائی به هیات داوران(2 امتیاز) ، عدم تحویل اسامی گروه به همراه سن اعضاء گروه به هیات داوران (2 امتیاز) منظور می‌شود.
7-    ارسال اثر به شکل صوتی و track (بدون تصویر) و یا به شکل لب خوانی و میکس صدا و تصویر (عدم اجرای زنده) و یا به شکل مجلسی باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد. (ارسال اثر به شکل VCD و غیرنرم‌افزاری باشد)
8-    كار بطور زنده صدا و تصوير برداري شود و بهتر است در استوديو باشد تا ضبط صدا با كيفيت انجام شود . (در تمام زمان اجراي كار، تصوير غير از گروه تواشيح، چيز ديگري را نشان ندهد و همچنین تصویر پرش نداشته باشد که در این صورت میکس تصویر در تصویر تلقی شده و کل کار حذف می‌شود)(ویژه دسته الف)
9-    پخش موسیقی ضبط شده همان کارو خواندن همان کارو کار ضبطی در حین اجرای کار باعث حذف اثر از دور مسابقات خواهد شد.

 

کلیات رشته ابتهال (انشاددینی):

شرکت‌کنندگان در این رشته بايد با استفاده از متن های ارزشمند ادبی در رابطه با تسبیح و تحمید پروردگار متعال با نغمات عربی در فرصت زمانی 7 تا 10 دقیقه اجرای برنامه نمایند. لوح فشرده یا ارسال از طریق تلگرام اجرای شرکت کنندگان به دبیرخانه جشنوراه تحویل و از این طریق به شهرستان میزبان مرحله استانی ارسال می‌شود. سپس 10 اثر دارای حد نصاب نمره به مرحله استانی دعوت می‌شوند تا به صورت حضوری رقابت نمایند.*فایل متن و معرفی اثر و همچنین معرفی مبتهل ،ارسال گردد.

* استفاده از متن در حین اجرا بلامانع است.

 

 

برخی موارد قابل توجه:*تمامی شرکت کنندگان می توانند فقط در یک رشته شرکت کنند.

*رعایت موازین اسلامی در رفتار و پوشش از سوی شرکت کنندگان در تمامی مراحل جشنواره قرآن وعترت استان هرمزگان از سوی شرکت کنندگان الزامی است.(در صورت احراز عدم رعایت موارد مربوط به این بند، کمیته اجرایی می تواند از حضور فرد در هر مرحله ای از مسابقات  ممانعت به عمل آورد)

 

*همراه داشتن کارت شناسایی معتبر جهت احراز هویت به هنگام ورود به محل جشنواره در تمامی مراحل جشنواره الزامی است.

* هر گونه تغییرات احتمالی در خصوص جشنواره قرآن از طریق سایت جشنواره به اطلاع خواهد رسید.

ب_ کلیات موارد  اجرایی

  1. شركت‌كنندگان در هرمرحله، به‌محض حضور در جايگاه و اعلام مجري يا داور، به قرائت يا پاسخ‌گويي به سؤالات خواهند پرداخت.
  2. در مراحلی که نوبت مسابقه هریک از شرکت‏کنندگانبراساس قرعه تعیین می­شود، درصورت عدم

حضور شرکت‏کننده، حداکثر با دو نفر فاصله، شرکت‏کننده از دور رقابت­ها حذف می‌گردد. در مراحلی

که قرعه تعیین نمی‌شود، با دو مرتبه خواندن نام تمامشرکت‏کنندگان به‌طور مجزا و عدم حضور،شرکت‏کننده از دور مسابقه حذف می‌شود.

  1. کنترل مصحف واحد که مورد استفاده شرکت‏کنندگان، جایگاه و داوران است، برعهده رییسمحترم هیئت داوران است.
  2. درباره مطالب پيش‌بيني‌نشده در این آیین‌نامه، تصميم‌گيري دبیرخانه جشنواره با مشورت دفترقرآن وعترت اداره کل استان هرمزگان،با رعايت اصول حاكم بر آيين‌نامه، نافذ است.

تذکر:

زمان و مکان برگزاری مرحله استانی (مرحله آخر): نفرات منتخب و یا راه یافته ومعرفی شده مستقیم مرحله شهرستانی (رتبه های برتر هررشته بر اساس آیین نامه) جهت رقابت و حضور در مرحله استانی(مرحله آخر) به دبیرخانه میزبان(دراستان هرمزگان-شهرستان سیریک-روستای روتان) معرفی می شوند. این مرحله به صورت حضوری و از تاریخ 10/12/1396 تا 11/12/1396(پنجشنبه و جمعه ) درروستای روتان بخش بمانی شهرستان سیریک استان هرمزگان برگزار می شود.جشنواره قرآن وعترت استان هرمزگان

ردیف

عنوان برنامه

تاریخ

1

ابلاغ آیین نامه جشنواره به شهرستان ها و انتشار

1/9/96

2

آخرین مهلت اعلام نفرات به استان  شهرستان میزبان

30/10/96

3

اجرای مرحله استانی(مرحله آخر) جشنواره به میزبانی شهرستان سیریک-روستای قرآنی روتان

10 تا 11/12/96

پنجشنبه-جمعه

دبیرخانه جشنواره قرآن ،عترت،وحدت استان هرمزگان

 

 

 

 

 

 

 

 

لینک ثبت نام:

http://h-quran.ir/index.php/2017-11-18-06-38-06/2017-11-18-07-04-07/2017-11-18-07-04-12